Montaz wału

#1
Pomocy!

Czy wie ktoś może jak dobrze zamontować wał? Bo słyszałem od paru osób ze trzeba coś tam wyważyć... jedni mówią, ze tak, drudzy, ze nie. Mam rozpołowiony silnik już i co mam po kolei robić żeby dobrze założyć wal i zęby wszystko było sii??? Robie go dlatego sam bo zależy mi na czasie i $$ wiec proszę o szybka pomoc;) z góry dzięki:))
Moja Sendi...:) viewtopic.php?f=33&t=1774&p=17644#p17644

Re: Montaz wału

#2
Wchodzisz na easyparts.nl- tam są schematy. Zakładasz łożyska do karterów wkładasz z jednej strony wał i zębatki, wszystkie podkładki, tuleje, zakładasz uszczelkę i skręcasz. Wał musi być zimny, albo łożyska i kartery(w miejscu montażu łożysk) podgrzane(kartery palnikiem, a łożyska w oleju), żeby Ci to ładnie się spasowało. Nic nie trzeba wyważać, co najwyżej centrować.
Pozdro
Za ten post autor otrzymał podziękowania od:
djGrzeech (2 kwie 2011, o 10:52)

Re: Montaz wału

#7
Centrowanie to zrobi dobry ślusarz.Mój zakładał mi korbę do sendy brata ,a potem centrował na tokarce(chodzi o kły w których się mocuje wał - nic nie toczymy oczywiście).Potem na statywie pomocniczym mocuje czujnik zegarkowy i sprawdza jak zachwują się czopy w miejscu mocowania łożysk w trakcie obracania wału(wiadomo dlaczego w tym miejscu)czy razem oba ,,biją " czy na przemian.itp.Dużo by mówić.W kazdym razie bierze za złożnie +centrowanie 30(samo centrowani też!-).)A gdy sam próbowałem to zrobić mimo poznania teorii to nie udało się po godzinie prób(tokara ale bez profesionalnego czujnika)Więc radze oddać komuś obeznanemu ,albo próbować do skutku(po prostu klepiesz w przeciwwage delikatnie co powoduje mokroobrótii weryfikujesz)Tylko mnie nie zlinczujcie za epopeje...!-)

Re: Montaz wału

#9
jeśli wszystko dobrze złożyłeś i nadal masz ta szparę to zobacz czy nic nie blokuje. jeśli wszystko wyglada ok to skręcasz po 2 śrubki od karterów po przeciwnych stronach i powoli je przykręcasz na zmiane tak aby kartery się równo zeszły do kupy ;)
Za ten post autor otrzymał podziękowania od:
djGrzeech (2 kwie 2011, o 10:53)
Pomogłem ? Daj + ;)

Re: Montaz wału

#10
Jak powiedział przedmówca -Uważaj .A dokładniej przy końcu skręcania razem obudów to zazwyczaj skrzynia blokuje( w moich 2 silnikach które robiłem ),więc gdy na siłe będziesz skręcał możęsz coś uszkodzić -trzeba poruszać wałkami skrzyni.Ale zazwyczaj sworznie,pręty na których chodzą wodziki nie chcą wejśc w 2 karter i się ,,zapierają" -trzeba kawałkiem drutu przez szpare nimi poruszać w momencie ściskania śrubami -zawsze pomagało.
cron