Montaz wału

Pomocy!

Czy wie ktoś może jak dobrze zamontować wał? Bo słyszałem od paru osób ze trzeba coś tam wyważyć... jedni mówią, ze tak, drudzy, ze nie. Mam rozpołowiony silnik już i co mam po kolei robić żeby dobrze założyć wal i zęby wszystko było sii??? Robie go dlatego sam bo zależy mi na czasie i $$ wiec proszę o szybka pomoc;) z góry dzięki:))
Moja Sendi...:) viewtopic.php?f=33&t=1774&p=17644#p17644

Re: Montaz wału

Wchodzisz na easyparts.nl- tam są schematy. Zakładasz łożyska do karterów wkładasz z jednej strony wał i zębatki, wszystkie podkładki, tuleje, zakładasz uszczelkę i skręcasz. Wał musi być zimny, albo łożyska i kartery(w miejscu montażu łożysk) podgrzane(kartery palnikiem, a łożyska w oleju), żeby Ci to ładnie się spasowało. Nic nie trzeba wyważać, co najwyżej centrować.
Pozdro
Za ten post autor otrzymał podziękowania od:
djGrzeech (2 kwie 2011, o 10:52)

Centrowanie to zrobi dobry ślusarz.Mój zakładał mi korbę do sendy brata ,a potem centrował na tokarce(chodzi o kły w których się mocuje wał - nic nie toczymy oczywiście).Potem na statywie pomocniczym mocuje czujnik zegarkowy i sprawdza jak zachwują się czopy w miejscu mocowania łożysk w trakcie obracania wału(wiadomo dlaczego w tym miejscu)czy razem oba ,,biją " czy na przemian.itp.Dużo by mówić.W kazdym razie bierze za złożnie +centrowanie 30(samo centrowani też!-).)A gdy sam próbowałem to zrobić mimo poznania teorii to nie udało się po godzinie prób(tokara ale bez profesionalnego czujnika)Więc radze oddać komuś obeznanemu ,albo próbować do skutku(po prostu klepiesz w przeciwwage delikatnie co powoduje mokroobrótii weryfikujesz)Tylko mnie nie zlinczujcie za epopeje...!-)

jeśli wszystko dobrze złożyłeś i nadal masz ta szparę to zobacz czy nic nie blokuje. jeśli wszystko wyglada ok to skręcasz po 2 śrubki od karterów po przeciwnych stronach i powoli je przykręcasz na zmiane tak aby kartery się równo zeszły do kupy ;)
Za ten post autor otrzymał podziękowania od:
djGrzeech (2 kwie 2011, o 10:53)
Pomogłem ? Daj + ;)

Jak powiedział przedmówca -Uważaj .A dokładniej przy końcu skręcania razem obudów to zazwyczaj skrzynia blokuje( w moich 2 silnikach które robiłem ),więc gdy na siłe będziesz skręcał możęsz coś uszkodzić -trzeba poruszać wałkami skrzyni.Ale zazwyczaj sworznie,pręty na których chodzą wodziki nie chcą wejśc w 2 karter i się ,,zapierają" -trzeba kawałkiem drutu przez szpare nimi poruszać w momencie ściskania śrubami -zawsze pomagało.